Trophy winners

The table below shows the trophy winners for 2012 but do check out the records for some of our previous winners.

Cup Award Winner
Kay Bagshaw Cup
best vase of daffodils
Janet Wilkinson
Irene Fisher Cup
best exhibit of floral art
Kevin Giles
Hyde Parker Rose Bowl
best exhibit of roses
Aly Pinnock
Michael Gerdes-Hanson Cup
best collection of vegetables
not awarded
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the outstanding exhibit of vegetables in Spring Show
Karen Saunders (cherry blossom)
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the best exhibit of vegetables in Spring Show
Janet Wilkinson (lettuces)
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the best exhibit of cookery in Spring Show
Hilary Adams
Bill Horn Memorial Trophy
highest aggregate points Summer Show & who has not previously won a trophy.
not awarded
Newton Clark Cup
best plate of potatoes
Keith Adams
William Bowles Cup
best collection of vegetables in the Autumn Show
Hilary Adams
Ross-Steward Cup
best vase of dahlias
Karen Saunders
Frank Jessup Shield
best specimen chrysanthemum
Shirley Robinson
Mr and Mrs George Smith Trophy
best vegetables in Autumn Show
Karen Saunders
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the best exhibit in the fruit classes in Summer Show
Adrian Nash (redcurrants)
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the best exhibit in the vegetable classes in Summer Show
Lucy Simmons (cucumbers)
Diploma of Excellence in Horticulture
Worshipful Company of Gardeners for the outstanding exhibit of vegetables in Autumn Show
Karen Saunders (onions)
Annual Trophies awarded for the highest aggregate points in the year Winner
President's Millennium Prize for outstanding production of food and beauty from the garden across the year Hilary Adams
Hosking Cup second place Shirley Robinson
Williams Bowl third place Aly Pinnock
Sylvia Jessup Memorial Trophy who has not won an annual trophy, tray or cup. Janet Wilkinson
Charles Brown & Lewis Hawkins Cup flowers not awarded
The King Tray roses Aly Pinnock
Ernest Laws Cup floral art Maureen Finegan
Ken Dunn Trophy cookery Hilary Adams
Janet Lockyer Trophy handicraft Hilary Adams
The Society Cup best junior (aged 16 or under) not awarded

Attached are links to PDFs showing the winners from some recent years. If anyone has any annuals, particularly those with very old lists we would be delighted to include more historical records.

2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997  

 

Supporters in 2017:

Member discounts at:
Potted"
Fixings"
Kevin Giles

Other supporting advertisers

Airports & Allports Taxi

Charing Court

Charing Motors

Charing Pharmacy

Glass & Glaze

Godinton House

Green Thumb

Hadlow College

Madrona

Mr Hills Tree Company

Lotus Print

NFU Mutual

PMN Window Cleaning

Mulberrys Tea Room

Thorneloe Solicitors

Ville de Fleurs

The Wow Factory